Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce

droższe. Co tu dużo mówić ? nie każdego stać na zakup własnego mieszkania, dlatego decyduje się po prostu na działkę i budowę domu. Czy taka osoba musi dużo wiedzie o elektryce, na przykład co to są transformatory elektryczne? Ni

Zmiany napięcia prądu - krótki artykuł o elektryce skup transformatorów

Wszystko co musisz wiedzieć o elektryce


Elektryka w domu to temat rozległy, który interesuje coraz większą rzeszę osób. Wszystko za sprawą faktu, iż mieszkania w miastach są coraz droższe. Co tu dużo mówić ? nie każdego stać na zakup własnego mieszkania, dlatego decyduje się po prostu na działkę i budowę domu. Czy taka osoba musi dużo wiedzie o elektryce, na przykład co to są transformatory elektryczne? Niekoniecznie, nie jest to aż tak potrzebne, bo technologia bardzo poszła do przodu, a ilość specjalistów w danej branży jest taka, że właściwie nie trzeba się o nic martwić. Śmiało można zaufać specjalistom, którzy na nasze życzenie mogą przekazać odpowiednią ilość wiedzy o instalacji elektrycznej.




Transformator , encyklopedyczna definicja

Obwodami elektrycznymi transformatora są uzwojenia osadzone na kolumnach. Wykonuje się je z izolowanych przewodów miedzianych lub aluminiowych.


Oba uzwojenia są zazwyczaj odseparowane galwanicznie, co oznacza, że nie ma połączenia elektrycznego pomiędzy uzwojeniami a energia przekazywana jest przez pole magnetyczne. Wyjątkiem jest autotransformator, w którym uzwojenie pierwotne i uzwojenie wtórne posiadają część wspólną i są ze sobą połączone galwanicznie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz

Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi). Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie). Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym. Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór:

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator