Grupy pacjentów przyjmowanych na badania endoskopowe
Każdy pacjent powinien zostać dobrze przygotowany do wykonania u niego badania endoskopowego. Tylko wówczas takie badanie będzie mogło być dla niego w pełni bezpieczne i odpowiednie. W przeciwnym razie wykonanie takiego badania będzie dla niego bardzo nieprzyjemne. Tymczasem prawidłowo przeprowadzana endoskopia może być wykonywana u wielu grup pacjentów, które posiadają jakieś wskazania zdrowotne do przejścia tego typu badań.
Wobec tego badania endoskopowe przeprowadzane są zarówno w przychodniach, jak i w szpitalach. Oczywiście niezależnie od miejsca swojego wykonania każde dobrze przygotowane badanie endoskopowe będzie mogło być w pełni bezpieczne i pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Godziny pracy pracowni działających przy przychodniach
Najbardziej znanymi badaniami wykonywanymi przez pracownię endoskopii i kolonoskopii są gastroskopia i kolonoskopia. Ale trzeba pamiętać, że w takiej pracowni wykonywane są również inne badania, do których przeprowadzenia potrzebne są sprzęty obsługiwane w tej właśnie pracowni. Pracownie działające w przychodniach zwykle przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 lub 20:00.
Niektóre przychodnie obsługują takie pracownie również w soboty od godziny 7:00 do 13:00. W podobny sposób działają pracownie w szpitalach z tą różnicą, że w niektórych przypadkach mogą wykonywać badania nawet około 21 godziny, a w przypadkach nagłych również w niedziele. Obsługą takich pracowni zajmują się lekarze i pielęgniarki oraz osoby przeprowadzające serwis sprzętu.
Wskazania do wykonania badania kolonoskopijnego
Wskazaniem do wykonania badania kolonoskopijnego jest głęboka anemia u kobiet, krwawienia z odbytu lub podejrzenie występowania guzków w jelitach. Przygotowanie do kolonoskopii polega na pozostawaniu na czczo oraz unikaniu ciężkostrawnych potraw w przeddzień tego badania.
Z uwagi na to, że badanie kolonoskopijne jest jednym z poważniejszych badań nie wszyscy pacjenci mogą mieć takie badanie wykonywane w przychodniach. Lekarze boją się wykonywania kolonoskopii w przychodni u osób starszych oraz dzieci z uwagi na to, że mogą one bardzo emocjonalnie podejść do takiego badania. Wprawdzie przed wykonaniem kolonoskopii podawane jest znieczulenie, jednak niektóre osoby na tyle boją się tego badania, że chcą dostać jeszcze lek na uspokojenie.