Kupić, wynająć, czy poczekać? O nieruchomościach

ować, ale nikt nie chciałby przepłacać za kupowaną przez siebie nieruchomość. Dlatego bardzo często zamawiana jest obecnie wycena nieruchomości. Warto pamiętać, że wykonanie takiej wyceny może być zamawiane zarówno przez osoby ofe

Kupić, wynająć, czy poczekać? O nieruchomościach wycena kraków

Prywatna wycena nieruchomości

Każda osoba zainteresowana nabyciem domu chciałaby dokonać jego zakupu po rozsądnej cenie. Wprawdzie każdy ma świadomość tego, że kupno domu musi trochę kosztować, ale nikt nie chciałby przepłacać za kupowaną przez siebie nieruchomość. Dlatego bardzo często zamawiana jest obecnie wycena nieruchomości. Warto pamiętać, że wykonanie takiej wyceny może być zamawiane zarówno przez osoby oferujące możliwość sprzedaży swojej nieruchomości, jak i przez osoby zainteresowane nabyciem nowego domu. Mogą one wykonywać taką wycenę prywatnie, jeżeli tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje, ich ustalenia mogą być także potwierdzane przez niezależnych rzeczoznawców. Prowadzą oni własną działalność gospodarczą i zamieszczają informacje o swoich usługach w gazetach codziennych.


Ustalanie ceny kupowanego domu

W obecnych czasach bardzo często można napotkać na ogłoszenia dotyczące ofert sprzedaży domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda sprzedaż domu powinna zostać przeprowadzona w najbardziej bezpieczny sposób. Tylko wówczas obie strony będą mogły być zadowolone z przeprowadzonej transakcji kupna-sprzedaży. Dlatego coraz częściej osoby przeprowadzające taką transakcję przeprowadzają nie tylko zupełnie prywatną, ale również bardziej urzędową wycenę domu. Wówczas ustalaniem ceny kupowanego domu zajmuje się rzeczoznawca i geodeta lub osoba zajmująca się przeprowadzaniem wycen różnych posesji i nieruchomości. Dzięki temu będzie można niekiedy obniżyć koszty kupna nowego domu, jeżeli osoba sprzedająca ewidentnie zaważyła wartość nieruchomości.


Co to jest nieruchomość lokalowa?

Nieruchomość lokalowa (lokal wyodrębniony) ? nieruchomość, która została wyodrębniona z nieruchomości macierzystej (gruntowej lub budynkowej), w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Możliwość wydzielenia nieruchomości lokalowej konstytuuje kodeks cywilny w art. 46 § 1 kc, który mówi, iż nieruchomością może być także m. in. część budynku, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności. W tym przypadku takimi przepisami szczególnymi jest ustawa o własności lokali. W art. 2 ust. 1 uwl ustawodawca zdecydował, że odrębną nieruchomością lokalową może być tylko samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu. Oznacza to, iż lokal musi spełniać odpowiednie wymogi samodzielności, potwierdzone przez odpowiedni organ administracji publicznej (starostę) zaświadczeniem o samodzielności lokalu (art. 2 ust. 3 uwl).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieruchomo%C5%9B%C4%87_lokalowa